Hoffleit asszony megszámolja a csillagokat
Az univerzum története csillagokban elmesélve
1.rész
HR0001
"Tudod-e, hány csillag van az égen?" - kérdezi a költő, a türingiai Leinából származó evangélikus lelkész, Wilhelm Hey egyik gyermekversikéjében. Aztán a versikében meg is adja a kérdésre a választ, helyesebben afféle válaszhoz hasonló dolgot: "Isten, a mi Urunk megszámolta őket". Azt azonban, hogy a Teremtő vajon milyen eredményre jutott, a jámbor lelkész már nem köti az orrunkra.
Ahol a teológia elakad, segít a csillagászat! A csillagászok világszerte sokkal többet tesznek annál, hogy számolgatják a csillagokat: minden apró részletet meg akarnak tudni róluk. Ehhez azonban először katalogizálniuk kell őket. A csillagász munkájának elsődleges célja az, hogy a lehető legtöbb csillagról a lehető legtöbb adatot gyűjtse össze. Tudnunk kell ugyanis, hol található a csillag, mennyire fényesen világít, és mennyire gyorsan mozog, hogy ki tudjuk számolni például a tömegét, vagy meg tudjuk saccolni a korát. A katalógusok készítése talán unalmasnak tűnik, azonban ezek jelentik az alapját az univerzumról alkotott tudásunknak.
2018.04.25-én ez a tudás-alap jelentős mértékben kiszélesedett, ugyanis a GAIA nevű űrteleszkóp által szolgáltatott adatok alapján ekkor hozták nyilvánosságra a GAIA DR-2-es számú katalógust, mely összesen 1692919135 csillag adatait tartalmazza. Ez valóban meghökkentő szám, és valóban, nagyságrendekkel több csillagot jelent, mint az a potom 2 és fél millió, melyet az előző, átfogó csillag-katalógus (a Tycho-2) tartalmazott. Ugyanakkor a mi Tejútrendszerünk már önmagában is több száz milliárd csillagból áll, ami azt jelenti, hogy a GAIA óriásinak tűnő katalógusa csupán nagyjából 1%-át tartalmazza annak a rengeteg csillagnak, mely ennek a galaxisnak a részét képezi. Sőt, ha figyelembe vesszük, hogy a miénken kívül még más galaxisok is léteznek, akkor ez a szám arányosan még kisebbnek tűnik. Az általunk látható kozmoszban úgy 1 billiárdnyi hozzánk hasonló galaxis létezik, melyek mindegyike szintén több százmilliárdnyi csillagból áll!
Az égbolton tehát összességében több száz kvadrillió csillag található. Persze csak elméletileg, mert a gyakorlatban a legtöbb csillagot nem is látjuk. A ma létező teleszkópok ugyanis túl gyengék és túl kicsik. A közeljövőben tehát csak abban bízhatunk, hogy legalább a saját galaxisunkkal kapcsolatos tudásunkat elmélyíthetjük - és még így is eléggé valószínűtlennek tűnik, hogy a Tejútrendszer sok-sok milliárd csillagát teljes mértékben fel tudjuk dolgozni, és katalógusba tudjuk foglalni.
Javaslom maradjunk inkább azoknál a csillagoknál, melyek teleszkóp nélkül is láthatók. Az emberi szem ugyan gyengének mondható, mégis teljességgel alkalmas arra, hogy egy tiszta, felhőtlen éjszakán megfigyelje a csillagos égbolt nagyszerűségét - feltéve, hogy a közeli városok mesterséges fénye nem nyomja el a természetes fényforrások ragyogását. Egy tipikus közép-európai városban a mi "Urunk, Istenünk" meglehetősen gyorsan végezne a csillagszámlálással: egy sűrűn lakott, erősen megvilágított városnegyedben ugyanis csupán 3 tucat csillagot lehet az égbolton kivenni.
Arról, hogy optimális körülmények között hogyan is néz ki a csillagos égbolt, a Yale Catalogue of Bright Stars (a Yale egyetem katalógusa a fényes csillagokról) ad nekünk némi útmutatást. Ezt a katalógust az amerikai csillagásznő, Dorrit Hoffleit állította össze 1956-ban. Hoffleit minden csillagot jegyzékbe vett, melyek - legalábbis elméletileg - szabad szemmel láthatók. A hosszú lista elején a HR0001 elnevezésű csillag szerepel, mely a Földtől úgy 530 fényévre található, és olyan halványan világít, hogy az embernek nagyon jó megfigyelőnek kell lennie ahhoz, hogy felfedezze. A katalógusban összesen 9095 csillag van megnevezve - minden olyan releváns adattal együtt, melyek akkoriban ismertek voltak róluk.
Arra a kérdésre tehát, hogy "tudod-e, hány csillag van az égen?", a tudományosan korrekt válasz a nem. Senki nem tudja. Mindenesetre nagyon, nagyon sok. Ezekből szabad szemmel csupán 9095 látszik - és Dorrit Hoffleit a Yale egyetemről számolta meg őket!