A PENTAGRAM, A TRIQUETRA, AZ ANAHATA CHAKRA ÉS A JIN-JANG SZIMBOLIKÁJA

Szeretem és érdekelnek a szimbólumok. Az alábbi rajzot kicsivel több, mint fél éve rajzoltam. Alább kigyűjtöttem a rajzon látható szimbólumok jelentéseit.  

A pentagram pozitív aspektusára helyeztem a hangsúlyt, a negatív jelentéseket elhagytam.

A pentagram az egyik legrégebbi és legszebb szimbólum a világon. A felfelé álló pentagram egy szabályos ötszög átlói által alkotott ötágú csillag. Elnevezése görög eredetű, a pentagrammon szóból kiindulva, az "öt vonal" kifejezésre utal. Ősidők óta az egyik legfontosabb szimbólum, amely mágikus tulajdonságokat képvisel, és a belső, misztikus energia, a tisztaság és az élet, a fehér mágia jelképe is. Gyakran az ötszög felhasználásával szimbolizálják az egyén harmóniáját és egyensúlyát. Sok kultúra a pentagramot yin és yang szimbólummal használja az ember és az elemek közötti harmónia megmutatására.

Aranymetszés. A pentagramma csúcsaiban lévő szögek összege 5 × 36° = 180°, ugyanannyi, mint egy háromszög szögeinek összege. A pentagramban számos helyen megtalálható az aranymetszés aránya.

Öt elem. A Föld és a tűz alapvetően állandó, a levegő és a víz szabadon áramlik, a legfelső pont a szellem.

Védelem a gonosz ellen. A pentagramáról régóta hiszik, hogy védelmezi viselőjét, vagy annak környezetét a gonosz, az ártó szándék vagy a rosszindulat ellen. (Egyetlen vonallal végigrajzolt pentagram szellemidézés/szelleműzés.)

Ember alakkal. Az emberi test végpontjainak összekötése állal jön létre, embere a mikro/makrokozmoszban, ember helye a világegyetemben. Az emberi test és az aranymetszés kapcsolatának illusztrációja.

A rajz jobb oldalán a Triquetra szimbólum látható. A Triquetra vagy a Szentháromság-csomó egy folyamatos vonalat alkot, amely körül veszi magát, ami az örök életet jelképezi, ahol nincs se kezdet, se vég. Eredetileg a Triquetra a kelta anya istennőjéhez kapcsolódott, és háromszemélyes természetét ábrázolta (a leány, az anya és a bölcs, öregasszony). A hármas identitás a druida hit és a gyakorlat számos aspektusának alapvető jellemzője. Később az ír és a skót szerzetesek a keresztény háromság jelképévé tették a Triquetrát. Az emberek még ma is viselik a jelképet a fenti okok valamelyikéből kifolyólag, és hogy emlékeztesse őket a náluk nagyobb igazságok folytonosságára és sokoldalú természetére. A Triquetra háromszög szó szerint "három sarkot" jelent, és az elme, a test és a szellem közötti kapcsolatra utal. A középpontban a háromszögek átfedik a negyediket, ez jelöli az isteni háromszöget. A különböző elemek között harmónia van.

Középen a szívcsakra vagy szanszkritül az anahata chakra található.

A szívcsakra jellemzői:

Elhelyezkedés: Mellkas alsó része, középen a szív magasságában, tölcsére előre és hátrafelé néz.

Eleme: Levegő

Mirigyei: Csecsemőmirigy, endokrin mirigyek

Testrészei: Szív, tüdő, mellkas,

Érzékelése: Tapintás

Érzékszerve: Bőr

Munkaeszköze: Kéz

Fizikai szerepe: Szívünk és érrendszerünk energia ellátása.

Színe: Zöld, arany, rózsaszín

Polaritása: Nőies

Mantrája: Jang

Temperamentuma: melankólikus

Megerősítése. Össze vagyok kapcsolva minden érző lénnyel.

Szimbóluma: 12 szirmú lótuszvirág és a Dávidcsillag

Istene/Istennője: Ishana, Shíva

Tarot megfelelője: sorskerék, erő, akasztott ember

Életfeladata: a szeretet megélése, és kinyilvánítása

Kövei: Aventurin, rózsakvarc, smaragd, és minden ami zöld kő

Archetípusa: vörös rózsa vörös szív

Asztrológiai megfelelője: oroszlán-vízöntő tengely

Illóolajai: Bazsalikom, rózsa, jázmin, ibolya, kömény

Tanulási feladata: szeretet, hűség, ömbizalom, odaadás, együttérzés, önfeláldozás, szolgálat.

Bolygó: Vénusz

Spirituális szerepe: A szeretetért felelős. Odaadás, elengedés. A negyedik, asztrális (Sixtusi) auraréteghez csatlakozik, itt is érzelmek mutatkoznak meg, de sokkal magasabb szinten. Tartós, mély érzelmek helye. Összekötő réteg a a fizikai és a szellemi sík között.

A negyedik csakra a szívnél van, a csecsemőmiriggyel van kapcsolatban, a szívet, a vért, a vérkeringést irányítja, és az immunrendszert szabályozza. Ezen a központon keresztül szeretünk.A szívcsakra nyitás, igen fontos folyamat. A test energetikai középpontja, és a szívvel, mint szervvel áll szoros kapcsolatban.

A szívcsakra a szeretet központja.

Szanszkrit neve anahata, ami annyit jelent, hogy örökké megújuló. Pontosan a mellkas közepén érezhető. Levegő elemű, nőies polaritású és a szív mellett a csecsemőmirigy kapcsolódik hozzá. A bőr, a kezek, a vérkeringés és a tüdő területeinek zavarai árulkodnak arról, hogy a szívcsakránk energetikája nincs egyensúlyban.

A szívcsakrához kapcsolható még az arany szín is. Ez a sárga szín fokozása, a köldök csakra energiájának és erejének egy szinttel feljebb emelése. Színszimbolikai megközelítésben ez annyit jelent, hogy a köldökcsakra segít az érzések kezelésében, a szívcsakra pedig, növeli az "együttérzést", együtt rezgést az Univerzummal.

Fiziológiai sajátosságok: A szívcsakra irányítja a csecsemőmirigyet, a szívet és a vérkeringést. Körülbelül tíz évvel ezelőtt jöttek rá az orvosok arra, hogy a szív is tekinthető endokrin mirigynek, mivel atriopepint választ ki. Erről az anyagról azt tudjuk, hogy csökkenti a vérnyomást, szabályozza a vér mennyiségét, tágítja az ereket. A csecsemőmirigy a pubertás korig nő, majd zsugorodni kezd. Az immunrendszer része, oly módon, hogy a fehérvérsejtek képzésében vesz részt. A szívcsakra betegségeihez tartoznak az immunrendszerrel és a vérkeringéssel kapcsolatos betegségek, mivel itt "dől el", hogy mit fogadunk el és mit nem, vagyis az antitestképzés, és az antitesteket szállító vér kapcsolódik hozzá. Szeretet és együttérzés, nyitottság érzésével párosul.Harmonikus működés: Együttérző, feltétel nélküli szeretet, gondoskodó, harmóniára törekvés, önzetlen, odaadó, törődő.Túlműködik: Birtokló természet, szeretetének feltételt szab, érzelmi éheztetéssel büntet, túldramatizálja a dolgokat.Alulműködik: Fél a visszautasítástól, érdemtelennek találja magát a szeretetre, önsajnálatba menekül, zárkózott, érzelmi függőség, üres kapcsolatok, közöny.Testi betegségek: Kapcsolódó testrészek betegségei, elégtelen légzés, magas vérnyomás, keringési problémák, visszérgyulladás, infarktus, rákbetegség.Harmonizáló kép: rózsaszín felhők az égen, természet zöldjében tett séták. Alulműködésnél: rózsaszín Túlműködésnél: kék, sárga szín

Legnagyobb érzelmi zavara a szeretet hiánya, azaz alulműködés esetén az ember gyakorlatilag képtelen szeretetet érezni, de sokszor a negatív érzelmeket is hárítja, azaz semmit nem érez. Jellemzően megjelenik az érzéketlensége minden és mindenki irányában, a zárt szívcsakrájú ember könnyen zavarba jön az érzelmi megnyilvánulásoktól, nem tud velük mit kezdeni, nem tud rájuk reagálni, minél közelebbi családtag produkál ilyeneket, annál nagyobb lehet a tanácstalanság. Szélsőséges esetben szenvedélybetegség is megjelenhet, hisz a hajlamot ez magában hordozza. Könnyen üldözési mániássá válik az ember, úgy érzi, nem méltó a szeretetre, szinte elnézést kér létezéséért, s közben retteg az elutasítástól, a szexben képtelen feloldódni. Túlműködés esetén kissé mániákussá válhat az ember, a pénzt és a szexet eszköznek látja mások uralásához, közben mártír, melodramatikus és mestere a feltételes szeretetnek. Kiegyensúlyozott működés esetén pedig pont a feltétel nélküli szeretet árasztja el az embert, a könyörületesség, a világ annak növény-és állatvilágával meghatja és feltölti, empatikus, emberséges, barátságos, könnyed, meghatódik. Kiegyensúlyozott ember tudja mit akar, mik a céljai, s ebben a világ is segíti, sok szerette van, boldog és kiegyensúlyozott

Hogy nyissam meg a szívcsakrámat? Különféle gyakorlatokkal, melyek a megbocsátást, a megnyílást, a szeretet kiáramlását segítik elő. Légző gyakorlatok, meditáció, nyújtó gyakorlatok, tradicionális jóga, jógalégzések. Ezek alkalmasak arra, hogy a szívcsakra szintjén manifesztálódó betegségeket, gócokat megszüntethessük.

A szívcsakra zavaraira visszavezethető néhány betegség, probléma:

Autoimmun betegség: A beteg szimbolikusan és fizikailag is önmaga ellen harcol. E mögött, mártírviselkedés, a saját szükségletek megtagadása áll. Az ilyen típusú betegségeknél különösen figyelni kell arra, hogy a beteg megélje szükségleteit.

Immungyengeség: Szimbolikusan azt a vágyat fejezi ki, hogy az érintett nem akar különbséget tenni barát és ellenség, ismerős és ismeretlen között. Mivel a beteg testi síkon nem tesz különbséget jó és rossz között, nem is védekezik, így eljut a hőn áhított nyitottsághoz. De ez a fajta nyitottság halálos is lehet, ahogy azt az AIDS is mutatja.

Szívpanaszok: Legtöbbször az az oka, hogy nem hallgatunk a szívünkre, mintha szívtelenül élnénk. Ez gyakran merev nézetekben és fezültségben nyilvánul meg. A szívpanaszok a belső melegség hiányára utalnak. Ez azt jelenti, hogy az érintettnek nincsenek szeretetteljes érzései.

Vérkeringési problémák: Azzal függ össze, hogy mennyire vagyunk képesek szeretni. Engedjük-e vérünket szabadon áramlani? Engedjük-e a szeretetet/szerelmet szabadon áramlani?

A szív jelképezi az anyát az emberi testben, és a szívcsakra minden problémája arra késztet bennünket, hogy gondoljuk át alaposan az anyánkkal való kapcsolatunkat. Aki szívinfarktusra hajlamos, az hordjon magán zöld turmalint, amely védi a szívét.

A szívcsakrához tartozó lelki problémák elsősorban azzal függnek össze, hogy mennyire vagyunk képesek önzetlen szeretetet adni és elfogadni. A válasz megmutatkozik azokban a formákban, melyekkel a szeretet ellen védekezünk: a megkeseredettségben, az egoizmusban és a keménységben, amelyet mások és önmagunk ellen egyaránt kifejezünk.

Általános tanácsok a szívcsakra harmonizálásához:

Szeresd embertársaidat, a Földet, a körülötted lévő élőlényeket, de saját magad is.

Minden nap tegyél valami jót másoknak (pl. egy őszinte mosoly) és önmagadnak is.

Viselj gyakran zöld ruhát, vagy aludj zöld színű ágyneműben.

Tegyél rózsakvarcot a párnád vagy az ágyad alá.

Bocsáss meg másoknak és önmagadnak, amitől megtisztul a szíved.

Ha túl aktív a szívcsakra: Rendszeresen végezz légző- és meditációs gyakorlatokat. Nyugodt állapotban kérdőjelezd meg szükségleteid (valójában szükségem van-e az adott dologra?), esetleg vezess naplót. Foglalkozz sokat egyedül érzéseiddel és szükségleteiddel.

Ha túl passzív a szívcsakra: Olvass romantikus irodalmat. Engedd meg magadnak, hogy szerelmes légy. Végezz rendszeresen légzőgyakorlatokat. Pozitív megerősítés: Össze vagyok kapcsolva minden érző lénnyel.

A negyedik csakra megtisztításának és aktivizálásának lehetőségei: A zöldben, a természet lágy ölén tett csendes séták harmonikusan hatnak egész lényünkre a szív- csakrán át. Minden virágszál a szeretet és az ártatlan öröm üzenetét sugározza felénk. Illata: rózsaolaj: nincs még egy illat, amely ilyen erős harmonizáló hatást tudna gyakorolni lényünkre, mint a rózsaolaj illata.

A legalsó pedig a Jin-Jang szimbólum. A jin és jang szimbóluma közismert Nyugaton is, ám a legtöbb forrás csupán felszínesen ír róla. Közkedvelt magyarázata az, hogy az egymással szemben álló erők kiegészítik egymást és minden fényben ott a sötét és minden sötétségben ott a fény. Ez a fajta dualista magyarázat azonban téves!

Honnan ered a jin és jang szimbóluma?

A jin és jang (egyszerűsített kínai: 阴阳; hagyományos kínai: 陰陽) kifejezések írásban először a Ji Csing-ben (más használatban Ji King - Változások Könyve) jelentek meg, i.e. 1250 körül. A jin jel egyik megközelítő jelentése "a hegy árnyékos oldala", míg a jang jel hasonló jelentése "a hegy napos oldala". Ezek a piktogramok nemcsak egymással ellentétben levő tulajdonságokat és formákat jelölnek, de egyúttal jelképezik az átalakulást egyik végletből a másikba, hasonlóan az évszakok változásához.

A jin-jang szimbóluma a világmindenség egymással ellentétes tulajdonságait mutatja: sötét és világos, nőies és férfias jellegű, lágy és kemény, ívelt és szögletes, stb.

Jin és jang nem azonos a Nővel és Férfival! Fontos megemlíteni, hogy nő és férfi megkülönböztetése nem egyenértékű a jin és jang lényegiségével - itt a nőies és férfias jellegű tulajdonságokon van a hangsúly. Egyik sem létezhet a másik nélkül, nem választhatók szét és csak együtt, egymáshoz viszonyítva értelmezhetők. A világ jelenségeiben meglévő ellentétek egysége a jin és jang. A világon minden magában hordozza a változás lehetőségét. Így a világ a jin és a jang jellegű erők állandó változásából áll. Normális körülmények között az erők rendezettségre törekednek, kiegyenlítik egymást és egyensúlyban vannak.

A jin és jang szimbólum ábrázolásai: A taoista szimbolikában a jin és jang ábrázolása két színnel történik. Alul a jin kék színű, megfelel a víz jellegének, amely lent foglal helyet; felül a jang vörös, megfelel a tűz jellegének, amely felfelé tör. Az általánosan ismert fekete-fehér ábrázolás egyszerűsített rajz, a korabeli nyomtatásban használatos színeken alapul - a feketén és az alapszínen - de a fekete mellett a jin oldal változatos színekben is előfordulhat, az alapszín vagy a papír színe szerint.

Jin Jang tulajdonságok:

Jang: férfi, meleg, világos, elülső, kemény, egyenes, szögletes, nap, csillag, magas, nagy, egyszerű, széles, függőleges, geometrikus.

Jin: női, hideg, sötét, hátsó, lágy, ívelt, kerek, föld, hold, alacsony, apró, díszes, szűk, vízszintes, természetes.

Mindenképpen fontos tudni azonban, hogy a jinre és a jangra nem lehet azt mondani, hogy fekete-fehér, vagy üres és teli, illetve semmi és valami - nem a létezőt és a nem létezőt képviselik, hanem az ellentétes jellegű tulajdonságokat, melyek egymásból alakulnak ki, és kiegészítik egymást. A jin és jang párost szokták ábrázolni sárkányokként (habár ezt kevésszer látjuk), vagy halakként (ahogyan egymás körül úsznak).

Minél gyorsabban alakul ki a jin és jang áramlása, annál gyorsabban vonul vissza.

Minden tájcsitu három részből áll: jang (a világos oldal), jin (a sötét oldal) és az egységüket megjelenítő kör. Mindkét oldalban található egy-egy kis kör, melyek elnevezése: "jin a jang-ban", illetve "jang a jin-ben". Ezen belül, ha a kis köröket felnagyítanánk, mindkettőben egy-egy újabb tájcsitu-t találnánk, mivel a kis körökből újabb "tajcsi" fejlődik ki. A tájcsitu jelében kifejeződik egy nagyon fontos elv, amely szerint "amikor a jang telítődik, a jin növekszik, és amikor a jin telítődik, akkor a jang indul az útjára". A világegyetemben lezajló folyamatok kivétel nélkül ezt az elvet követik. Minél gyorsabban alakul ki a jin és jang áramlása, annál gyorsabban vonul vissza. Ezt fejezi ki a középen fehér kört tartalmazó ábrázolás.

Mit jelképez igazából a Jin-Jang?

Amit nem szoktak elmondani, és általában az ezoterikus tanításokból teljesen kihagyják, az a jin-jang lényege: A hegy örök és állandó, a Nap örök és mozgásban van. Jin és Jang általuk jön létre és pusztán a felszínen, a hegy felszínén léteznek! Ráadásul úgy változnak, ahogy a Nap halad égi pályáján: a hegy azon oldala, amit megvilágít, a jang, a világos oldal, ami árnyékban marad, az a jin, a sötét oldal.

Aki tehát egyensúlyba akarja hozni önmagát, ne a felszínnel foglalkozzon. Legyen maga a hegy, ami teljes egész.

Az infokat több helyről szedtem össze a netről. Most nem írom ki az összes forrást, mert túl sok lenne. A lényeg, hogy onnan van. Ha bővebben érdekelnek a szimbólumok jelentései, nézz utána a Google-on, vagy vannak nagyon jó könyvek is a témában, hasonló címmel.



Minden jog fenntartva 2021-2023 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el